Prosimy o wcześniejsze

ustalenie terminu wizyty

ul. Kelenhegyi 40B

H-1118 Budapest

Święta na Węgrzech

Węgry to kraj bliski nam zarówno geograficznie, jak i kulturowo, dlatego wiele z naszych tradycyjnych świąt i zwyczajów odnajdziemy również w węgierskim kalendarzu. Istnieją jednak takie święta na Węgrzech, które są charakterystyczne wyłącznie dla tego kraju. Trzeba o nich po prostu wiedzieć, aby nie sprawić sobie niemiłej niespodzianki. Jest to szczególnie ważne przy planowaniu spotkań i wyjazdów biznesowych, których często wymaga prowadzenie firmy na Węgrzech.

Obchodzone przez Węgrów święta kościelne praktycznie pokrywają się z dniami ustawowo wolnymi w Polsce, więc nie ma tutaj elementu zaskoczenia. Biura i urzędy będą oczywiście zamknięte:

- 1 stycznia,

- w Wielki Piątek (święto ruchome),

- w Poniedziałek Wielkanocny (święto ruchome),

- w Poniedziałek Zielonych Świątek (święto ruchome),

- 1 listopada,

- 25-26 grudnia.

Wolnym dniem jest także 1 maja, czyli dobrze nam znane Święto Pracy.

Węgierskie święta narodowe upamiętniają natomiast ważne dla tego narodu wydarzenia, więc dla kogoś, kto nie zna historii Węgier mogą okazać się kompletnym zaskoczeniem. Oznaczają one bowiem zamknięcie wszystkich sklepów i urzędów oraz wiążą się najczęściej z tradycyjnymi pochodami, kiermaszami lub festynami, podczas których nikt nie myśli o pracy czy załatwianiu interesów.

Otwierając firmę na Węgrzech należy więc zapamiętać następujące daty:

- 15 marca (rocznica Wiosny Ludów),

- 20 sierpnia (dzień patrona Węgier Św. Stefana),

- 23 października (święto Niepodległości).

Wymienione wyżej święta to właściwie wszystkie dni wolne od pracy na Węgrzech. W pozostałe dni w roku biura oraz ważne dla przedsiębiorców urzędy pracują w normalnych godzinach, za wyjątkiem 24 i 31 grudnia, kiedy czas ich pracy bywa zwyczajowo skracany, podobnie zresztą jak w Polsce.