Prosimy o wcześniejsze

ustalenie terminu wizyty

ul. Kelenhegyi 40B

H-1118 Budapest

Działalność gospodarcza

Jak zarejestrować działalność gospodarczą na Węgrzech

Węgry wyprzedziły Polskę nie tylko pod względem przyrostu gospodarczego, ale są także daleko z przodu jeśli chodzi o formalności przy zakładaniu firmy. Szybki, nowoczesny i przejrzyście działający system pozwala założyć działalność gospodarczą na Węgrzech w ciągu kilku minut, bez konieczności wychodzenia z domu.

Rejestracja firmy na Węgrzech odbywa się w całości drogą elektroniczną, na specjalnie do tego przeznaczonym portalu. Warunkiem jest posiadanie zameldowania na terenie Węgier. Na stronie internetowej należy wpisać swoje dane i zgłosić chęć prowadzenia działalności w odpowiednim formularzu. System wygeneruje dla nas indywidualne konto, którego będziemy od tej pory używać podczas komunikowania się z organami administracji. Jedynym problemem, który zagranicznemu przedsiębiorcy może przeszkadzać w zrozumieniu, jak założyć działalność gospodarczą na Węgrzech, jest oczywiście bariera językowa. Wtedy warto skorzystać z usług kancelarii lub biura doradczego, które wykona w naszym imieniu całą procedurę.

W procesie internetowej rejestracji firmy zostanie nam automatycznie przyznany węgierski numer podatnika i numer statystyczny, a następnie o nowej działalności powiadomione zostaną kolejne urzędy - podatkowy, statystyczny oraz zakład ubezpieczenia społecznego.

Do prowadzenia firmy potrzebne będzie jeszcze konto w węgierskim banku, które należy założyć w ciągu 15 dni od rejestracji. Jakiekolwiek zmiany w danych przedsiębiorstwa trzeba każdorazowo zakomunikować drogą elektroniczną również w ciągu 15 dni.

Rejestracja działalności gospodarczej na Węgrzech nie wymaga więc znajomości skomplikowanych ustaw, ani chodzenia po wielu urzędach. Zdając się na pomoc biura doradczego możemy otrzymać również specjalny adres do zameldowania oraz rejestracji firmy, co pozwoli uniknąć wydatków i znacznie ograniczy konieczność przyjazdów na Węgry.